از بین بردن بوی بد کفش

۱۰ روش برای رهایی از بوی بد کفش های کتانی

پس از فعالیت‌های روزانه و قرار گرفتن پا به مدت زیادی در کتانی، بوی ناخوشایندی به مشام می‌رسد. با این مقاله شما یاد می گیرید که چگونه یک بار برای همیشه از شر بوی بد کفش و پاهایتان نجات یابید.

۱- آب و صابون

کفش های کتانی را با مخلوط آب و صابون با دست بشویید و سپس با استفاده از سشوار و حوله آن ها را خشک کنید. دقت داشته باشید که که هنگام شستن به کفش آسیبی نرسد. می‌توانید از سفید کننده ها نیز کمک بگیرید ولی باید مراقب باشید که رنگ کفش تان تغییر نکند.

۲- جوش شیرین

داخل کفشتان کمی جوش شیرین بریزید و اجاز ه دهید یک شب در کفش بماند. صبح هنگام پوشیدن کفش را بتکانید تا پودر های اضافی خارج شوند و خواهید دید که بویی نمانده است.

۳- استفاده از عطر ها و اسپری

به سادگی می توانید با استفاده از عطر ها و اسپری های مخصوص کفش اثری از بوی بد در کفش هایتان نماند. می‌توانید این اسپری ها را از فروشگاه های کفش و یا داروخانه ها تهیه کنید، قیمت ارزان و کارایی فوق العاده ای دارند.

۴- محلول آب و سرکه

کفش ها و کفی هایش را در محلول آب و سرکه بخیسانید. ۲ فنجان سرکه را در ۸ لیتر آب مخلوط کنید و اجازه دهید کفش ها به مدت یک ساعت داخل محلول خیس بخورند. چیزی سنگین روی کفش ها بگذارید تا کاملا در محلول غوطه ور شوند. سپس اجازه دهید تا خشک شوند و قبل از خشک شدن حوله ی کاغذی و یا روزنامه را در قسمت انگشتان پا در کفش قرار دهید تا به حفظ شکل کفش کمک کنند.

۵- چای کیسه‌ای

اگر از چای کیسه‌ای استفاده می کنید بعد از دم کردن و استفاده آنها را دور نریزید. خشک کنید و داخل کفش بگذارید حداقل یک شب اجازه دهید تا داخل کفش ها بماند. برگ های چای در جذب کردن رطوبت بسیار عالی هستند.

۶- برخی کفش های کتانی را می توانید در ماشین لباسشویی بشویید

افزودن oxiclean یا دیگر من مواد افزودنی غیر کلری به صابون پاکسازی را بهتر می کنند.

۷- اسپری الکل

از محلول ۵۰% آب و  ۵۰% الکل استفاده کنید و کفش ها را در آن بخیسانید. بعد از یک شب اجازه دهید خشک شوند. این محلول هرگونه قارچ و یا باکتری بوزا در کفش ها را از بین می برد و در نتیجه اثری از بوی بد نمی ماند.

۸-  پوشیدن کفش

 1. هنگام پوشیدن کفش های ورزشی حتما جوراب تمیز به پا کنید. جورابی که عرق پا را جذب کند مثل جوراب نخی. و هرگز پا برهنه کفش نپوشید.
 2. به طور منظم قبل و بعد از ورزش پاهایتان را بشویید.
 3. سعی کنید دو جفت کفش ورزشی داشته باشید، تا دو روز پشت سر هم یک جفت را نپوشید تا حداقل ۲۴ ساعت هوا بخورند.
 4. از پودر ها و اسپری های پا به طور منظم استفاده کنید.

۹- کاغذها و پد های خشک کن

 1. پد خشک کن تهیه کنید.
 2. یک پد را از وسط نصف کند.
 3. یک نیمه را در یک کفش و نیمه ی دیگر را نیز در کفش دیگر قرار دهید.
 4. پدهای خشک کن بو را جذب می کند و برای هر بار استفاده پد دیگری بردارید.

۱۰- کاغذ حوله ای

 1. یک کاغذ حوله ای بزرگ بردارید.
 2. آنرا به آب و صابون آغشته کنید.
 3. کاغذ حوله ای را مچاله کنید و داخل کفش قرار دهید.
 4. بعد از یک شب آن را دور بیندازید.
کفش مناسب آرتروز

انتخاب کفش مناسب برای بیماران آرتروز – بخش نخست

آرتروز یا استئوآرتریت (OA) هنگامی رخ می‌دهد که مفاصل ساییده شوند، با فعالیت غضروف بالا و پایین استخوان شما از بین می‌رود. آرتروز باعث درد و خشکی مفاصل هنگام حرکت می شود (مثل قبل بازو بسته نمی‌شوند) و همچنین باعث ایجاد تورم می‌شود که فعالیت را برای شخص دشوار می‌کند.

اگر در قسمت زانو، پا و مچ پا آرتروز داشته باشید، با کمک گرفتن از کفش‌های مناسب می‌توانید درد در مفاصل آسیب دیده را کاهش دهید.

دستورالعمل‌های عمومی برای انتخاب کفش راحت:

۱- گزینه های زیاد و مختلفی را امتحان کنید، این ایده ی خوبی است برای شروع جستجوی کفش مورد نظرتان در یک فروشگاه که مدل‌های زیادی دارد. گزینه‌های بیشتر به معنی شانس بهتر در راحت پیدا کردن کفش حمایتی مورد نظرتان. همچنین خرید از یک فروشگاه که کارکنان بسیار مطلع و آگاهی در مورد انواع کفش داشته باشند برایتان سودمند خواهد بود.

 • فقط در نظر داشته باشید کفشی که با عنوان کفش راحتی به بازار عرضه می‌شود به این معنی نیست که برای پای شما هم مناسب باشد. کفشی وجود ندارد که مخصوص آرتروز باشد بنابراین بهتر است که گزینه های مختلف و متفاوتی را امتحان کنید.
 • شاید فکر کنید که کفش هرچه گران‌تر باشد برای درمان درد پای شما مناسب‌تر است ولی این گونه نیست ممکن است یک کفش با قیمت ارزان برای شما مناسب تر باشد.

کفش مناسب آرتروز

۲- به راه رفتن خود توجه کنید. در مقدار راهی که قرار است طی کنید عامل مهم این است که در مدت زمان تعیین شده چه نوع کفشی مناسب پای شما خواهد بود. کفشی که قبلا پوشیده اید را برای آزمایش در نظر بگیرید. به کف کفشی که قبلا می‌پوشید نگاه کنید اگر ببینید که کف کفش غیر یکنواخت است و همه جایش یکی نیست باید بدانید که شاید شما به طور غیر طبیعی راه می‌روید که باید آن را اصلاح کنید.

 • اگر لبه های بیرونی کف کفش شما بیشتر فرسوده باشد شاید کف پایتان صاف است دراین صورت باید از کفش‌هایی با قوس‌های زیادی که کف پا را حمایت می‌کنند استفاده کنید و اگر لبه های درونی فرسوده تر باشد احتمالا کف پای شما قوس زیادی دارد و این مسئله به این معنی است که باید از کفش‌هایی که کف آنها بیش از حد ساختار تختی دارند دوری کنید.
 • یک پزشک ارتوپد می‌تواند به شما در شناسایی مشکلات راه رفتن‌تان که به درد ناشی از آرتروز دامن می‌زنند کمک کند. اکثر فروشگاه های تخصصی مناسب برای ورزش دوندگی و ورزش دو می‌توانند راه رفتن شما را تجزیه و تحلیل کنند و مناسب‌ترین کفش را به شما توصیه کنند.

۳- از کفش های پاشنه بلند دوری کنید. این کفش‌ها موجب تنش و فشارهای غیر ضروری در خود پا، مچ پا، زانوها و لگن می‌شوند. این کفش‌ها برای مفاصل هر فردی خوب و مناسب نیستند به خصوص برای کسانی مناسب نیست که از آرتروز (OA) رنج می‌برند.

 • به طور کلی کفش پاشنه بلند به پاشنه هایی گفته می‌شود که بیشتر از ۲ اینچ باشند. حتی کفش با پاشنه خیلی کوتاه نیز می‌تواند به درد ناشی از آرتروز دامن بزند و بدتر کند اما پاشنه های بلندتر معمولا باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شوند.

۴- کفش‌ها را تست کنید. چند جفت کفش مختلف را انتخاب کنید و در فروشگاه بپوشید و کمی قدم بزنید، بعد از پوشیدن کفش در فروشگاه خرید شما راحت‌تر می‌شود چون دیگر میدانید که کدام کفش مناسب‌تر و راحت‌تر است.

۵- اضافه کردن کفی را نیز امتحان کنید. اگر کفش مورد علاقه‌تان موجب ناراحتی شما می‌شود اضافه کردن کفی‌های آرتوتیک را امتحان کنید. این کفی‌های آرتوتیک می‌تواند با ارائه حمایت و پشتیبانی بیشتر وزنتان را به همه‌ی قسمت های پا توزیع کند و درد در پاهایتان کاهش می یابد و می‌توانید راه رفتن خود را اصلاح کنید.

کفش راحت

۵ ویژگی مهم برای انتخاب کفشی راحت

امروزه اغلب کفش های موجود در بازار برای پا راحت نیستند. انجمن پزشکی پودیاتری آمریکا (APMA) اخیرا گزارش داد که پنجاه درصد آمریکایی های ۱۸تا ۶۰ ساله از درد و ناراحتی‌های پا رنج می‌برند که بسیاری از آنها به پوشیدن کفش‌های نامناسب و زیان رسان مربوط می‌شود. ما نباید به خاطر مد بودن یک کفش پاهایمان را اذیت کنیم.

در اینجا اقدامات پیشگیرانه درست و ویژگی‌های نمایان هنگام خرید کفش برای پیدا کردن کفشی که راحت و مناسب باشد ارائه می‌دهیم که هر پایی برای سالم ماندن به آنها نیاز دارد:

انتخاب ویژگی‌های کفش راحت

۱- به دنبال کفشی باشید که طرح و سبک و ساخت ظاهری اش راحت باشد.

بعضی از کفش‌ها به خاطر سبک و مدل کفش راحت به نظر نمی‌آیند شاید هم این نوع کفش‌ها برای هرازگاهی پوشیدن خوب باشند. ویژگی کفش‌های راحت عبارت اند از:

 • فرورفتگی تاندون آشیل. فرورفتگی و نرم بودن پشت کفش، جایی که کفش و تاندون آشیل در تماس هستند. این بخش کمک می‌کند تا اصطکاک و مالش در اطراف پاشنه پا که تاندون آشیل قرار دارد کاهش یابد و از تاول و دیگر مشکلات پوستی در قسمت پاشنه جلوگیری می‌کند.
 • محافظ دور مچ پا (به اصطلاح یقه کفش). انحنایی که در اطراف کفش که قسمت مچ پا را می‌پوشاند. این بخش از کفش در دور مچ پا، مچ پا را پشتیبانی می کند و از مالش و اصطکاک جلوگیری می‌کند.
 • قسمت میانی کفی. قسمت میانی طبقه ای از کفی کفش است که به جذب ضربه و شوک کمک می‌کند تا حرکت پا کنترل شود. برای انتخاب کفش لایه میانی بسیار مهم است که باید متناسب پایتان باشد.
 • سرپنجه مناسب کفش. سرپنجه کفش قسمتی از کفش است که جایگاه انگشت های پاهایتان است. پوشیدن کفش هایی که سرپنجه ی خیلی کوچکی دارند باعث صدمه رسیدن به انگشتان پا مانند پینه بستن و زخم های دیگر می‌شود.

کفش راحت

۲- کفشی را انتخاب کنید که انعطاف پذیر باشد.

برای راحتی، انعطاف پذیری کفش اصل مهمی است، به خصوص در پیاده روی و آهسته دویدن بسیار موثر است. کفش‌های مخصوص دویدن باید طوری باشند که وزن و نیروی قدم در دویدن را ساپورت کند.

 • تست انعطاف پذیری کفش با خم کردن کفش به سمت بالا. کفش باید به سادگی خم شود و انعطاف پذیر باشد طوری که پنجه پا راحت خم شود، اما نه در قوس وسط پا. (کفش خیلی انعطاف پذیر نیز می‌تواند باعث التهاب غلاف کف پایی و پاشنه پا شود.)

۳- کفش های سبک وزن انتخاب کنید.

کفش هایی که سنگین هستند، برای حرکت دادن پاها انرژی زیادی می‌طلبند و از موادی ساخته شده اند که پا در آن زیاد راحت نیست. کفش‌های سنگین تر تمایل کمتری به انعطاف‌پذیری دارند در نتیجه می‌تواند گام های طبیعی شما را فرونشاند.

 • کفش هایی که از مواد سبک وزن ساخته شوند برای پیاده روی بسیار مناسب و مفید است. و برای پوشیدن در هوای گرم و خشک مناسب است چون این قبیل مواد اجازه می‌دهد پاهایتان به راحتی نفس بکشند.

کفش راحت

۴- کفش‌هایی با پاشنه‌های کوچک و پهن را انتخاب کنید.

داشتن کفش با پاشنه‌هایی عریض و کم ارتفاع می‌تواند از مچ پا و پاشنه ی پا محافظت بیشتری نسبت به کفش های پاشنه بلند بکند. اگر ارتفاع پاشنه کفش بیش از ۵ سانت باشد مچ پا در معرض خطر قرار می‌گیرد.

 • هر چقدر شیب کفش بیشتر شود فشار روی پا و مچ پا نیز زیاد می‌شود و منجر به صدمات جبران ناپذیری می‌شود.

کفش راحت

۵- کفشی را انتخاب کنید که زیرسازی خوبی داشته باشد.

انواع زیرسازی ها با توجه به نوع کفش متفاوت خواهد بود. برای مثال دونده‌ها بیشتر روی جلوی پا فرود می‌آیند. بنابراین هنگام دویدن در مسافت‌های طولانی، به کفشی نیاز دارند که لایه بیشتری در قسمت سینه پا داشته باشد. در حالی که کفش‌های پیاده روی باید لایه سخت تری برای حمایت از پاشنه داشته باشند.

دوندگان با هر قدمی که بر می‌دارند سه برابر وزن بدن‌شان روی زمین فشار وارد می‌کنند. در حالی که کفش‌های پیاده‌روی فقط یک و نیم برابر وزن بدن به زمین ضربه می‌زنند. کفش‌های ورزشی نسبت به کفش‌های پیاده‌روی به زیر‌سازی بیشتری در قسمت پاشنه و نوک پا نیاز دارند. کفش های پیاده روی به زیر‌سازی کمتری به ویژه در قسمت نوک پا نیاز دارند زیرا زیر‌سازی اضافی وزن بیشتری را به کفش اضافه می‌کند. برای اینکه پاها بعد از ضربه زیاد روی زمین احساس خستگی نکنند، زیرسازی مناسب در این کفش‌ها مهم است.

کفش مناسب مصاحبه شغلی

برای مصاحبه استخدامی چه نوع کفشی بپوشیم؟

بار اولی که کارفرما یا مسئول استخدام با متقاضی کار ملاقات می‌کند بسیار مهم است. تصویر و ظاهر شما در ذهن یک کارفرما قبل از دانستن اطلاعات و مهارت‌های شما تاثیر بسزایی در قبول کردن یا رد کردن شما دارد. همچنین روانشناسان نیز بر این عقیده دارند که ظاهر افراد در مصاحبه های شغلی و انتخاب آن ها برای آن شغل موثر است. ظاهر کلی متقاضی از جمله نظافت، پوشش و کفش و اکسسوری مهم است چون اولین چیزی که فرد از شما می‌بیند ظاهر شماست.

کفش‌های پاشنه بلند در بانوان کمک به افزایش اعتماد به نفس می‌کند و همچنین کمک می‌کند ظاهر برازنده تری داشته باشید، این تنها در صورتی ست که با کفش های پاشنه بلند راحت باشید و احساس لرزش نکنید و نیاز به تمرکز نداشته باشید. اگر با کفش‌های پاشنه بلند راحت نباشید بهتر است که یک جفت کفش زیبای بدون پاشنه مطابق با سبک پوشش‌تان انتخاب کنید. کفش‌های جدید یا پاشنه دار های خیلی بلند و یا کفش های اذیت کننده نپوشید که باعث عجیب راه رفتن و یا افتادن‌تان بشوند، چون در کنار رسمی بودن باید به فکر راحتی خود باشید. کفش‌ها و جوراب های تیره رنگ برای محیط های رسمی مناسب هستند و برای یک مصاحبه ی استخدامی باید ظاهر تقریبا رسمی، اداری و شیکی داشته باشید.

آقایان می‌توانند کفش‌هایشان را با کمربند و کت و شلوار ست کنند. نیازی نیست که پوشش‌تان سیاه و سفید باشد. بهتر است رنگ لباس‌تان را به یک رنگ خاص محدود کنید و اگر یکی از اجزای پوشش را رنگ روشن انتخاب کنید بقیه را رنگ‌های خنثی انتخاب کنید. آقایان ترجیحا کفش‌های چرمی یا ورنی به رنگ های قهوه‌ای یا مشکی بپوشند تا ظاهر مناسب‌تری داشته باشند. همیشه به یاد داشته باشید کفش‌های مردانه مدل آکسفورد برای مکان‌های رسمی مناسب‌تر است و پوشیدن کالج با کت و شلوار هرگز توصیه نمی‌شود. رنگ جوراب هم باید همیشه یک درجه تیره تر از رنگ کت و شلوار باشد. هیچ گاه جوراب سفید اسپرت را با لباس رسمی نپوشید.

راهنمای خرید کفش جدید

قبل از خرید کفش جدید حتما اینجا را بخوانید!

چگونه به خرید می‌روید؟ آیا شما جزء کسانی هستید که وقتی در پیاده رو قدم می‌زنند جذب ویترین فروشگاه کفش می‌شوند یا قبل از خرید درباره ی کفش مورد نظرتان تحقیق و بررسی می‌کنید؟

شما در این مقاله با برخی نکات مهم و جالب درباره‌ی چگونه پس انداز کردن پول‌تان (با انتخاب کفش مناسب) وقتی که به خرید یک جفت کفش نو می‌روید آشنا می‌شوید.

احتمالا شما هم تعداد زیادی فروشگاه اینترنتی دیده‌اید که در زمینه فروش کفش فعالیت می‌کنند؛ خرده فروشان آنلاینی که برای جذب مشتریانی چون شما با یکدیگر رقابت می کنند.

زمانی که قصد خرید اینترنتی دارید بهتر است به چند سایت که در زمینه ارائه کد تخفیف فعالیت می‌کنند سر بزنید. احتمالا در سایت‌های تخفیفی بتوانید کد تخفیف با درصدی خاص و یا پیشنهادهایی مانند ارسال رایگان را پیدا کنید تا در خرید خود بتوانید صرفه جویی کنید.

وقتی که می‌خواهید کفش اسپرت بخرید در  موقع خرید حتما جوراب بپوشید. اگر این کار را انجام ندهید پاهایتان به طور مستقیم با کفش تماس خواهند داشت و احتمال صدمه رسیدن به پاهایتان وجود دارد، علاوه براین ممکن است قارچ پا را نیز تجربه کنید.

با پوشیدن جوراب های پنبه ای از خشک بودن پاها مطمئن می‌شویم.

راهنمای خرید کفش

قبل از اتمام خرید کفش لازم است که حتما آنها را بپوشید و امتحان کنید تا مناسب و اندازه‌ی پایتان باشد. به دلیل این که همه‌ی کفش ها ساختار هم اندازه ای ندارند و قالب سایزها برای کارخانه های مختلف متفاوت است و یا ممکن است سایز پا تغییر کند. بنابراین باید موقع خرید، کفش را امتحان کنید و مطمئن شوید که اندازه ی پایتان است. برای مثال اگر شما به طور کلی سایز ۳۸ را می‌پوشید در فروشگاه سایز ۳۸ را امتحان کنید و مطمئن شوید که برای پاهایتان راحت و مناسب است.

تمام روز را کفش‌های پاشنه بلند نپوشید. اگر مجبور هستید، حداقل زمان را انتخاب کنید تا برایتان راحت و امکان پذیر باشد. پوشیدن کفش های پاشنه بلند به قوزک های پا بیش از حد فشار می‌آورد و این فشار باعث ایجاد بسیاری از مشکلات در آینده می‌شود.

اگر در یک روز خوب بیرون از خانه تمام وقت فلیپ فلاپ بپوشید از پاهایتان محافظت نخواهد شد، با این که آنها سبک هستند و با پوشیدن آن ها فرز و چابک می‌شوید ولی همیشه در معرض خطر نیز هستید. فلیپ فلاپ ها مجموعه‌ای از محدودیت ها را دارند ولی باز می‌توانید انتخاب کنید که آنها را بپوشید.

هنگامی که از یک فروشگاه آنلاین خریداری می‌کنید؛ هنگام پرداخت دقت کنید. هنگامی که به سایت بانک ارجاع داده می‌شوید، حتما آدرس بانک را چک کنید که سایت اصلی باشد. همچنین اگر آدرس سایت بانک بایستی با httpS شروع شود. علاوه بر این شما باید یک نرم‌افزار فایروال firewall و آنتی ویروس antivirus روی کامپیوتر یا گوشی هوشمند خود نصب کنید و داشته باشید.

برای فروشگاه هایی که پرداخت در محل دارند (مانند کفشینو) می‌تواند خیال‌تان از بابت پرداخت و دریافت کفش راحت باشد.

باور کنید یا نه پاهایتان گرایش به رشد دارند. همزمان با رشد سن و این که یکی از پاها بزرگتر از دیگری ست که در این صورت برای سایز پای بزرگ‌تر کفش بخرید و برای لنگه‌ی دیگر کفی تهیه کنید. بنابراین هنگام خرید کفش مهم است که هردو لنگه‌ی کفش را امتحان کنید و قبل از خرید مطمئن شوید که هردو اندازه‌ی پاهایتان است.

ممکن است کفشی که سال قبل خریداری کرده اید الان برایتان اندازه نباشد. نکته‌ی مهم دیگر این است که متناسب بودن کفش با برند و نام تجاری و استایل و سبک کفش متفاوت است. بنابراین باید هنگام خرید از مناسب و اندازه بودن کفش مطمئن شوید.

شما برای راه رفتن، دویدن و یا ورزش‌های ساده‌ای مثل گلف نیاز به کفش‌های مناسب با آن فعالیت را دارید. ساختار آنها طوری است که از پاهایتان به خوبی محافظت می‌کنند، کفش‌هایی که اگر برای فعالیت و انجام کارهای فیزیکی ساخته نشوند از پا به خوبی محافظت و ساپورت نمی‌شود امکان آسیب رسیدن به مچ پا، پاها، زانوها وجود دارد.

قبل از اتمام خرید با کفش هایتان راه بروید. با قدم زدن در فروشگاه متوجه می‌شوید که آن کفش‌ها برای شما مناسب است یا نه. اگر پایتان توسط کفش ساییده شود می‌توانید احساس کنید و کفش مناسب را انتخاب کنید. شما با این کار می‌توانید هم مقداری پول از طریق انتخاب درست کفش ذخیره کنید و هم از راحتی کفش‌های جدید مطمئن شوید.

مردم روش‌های مختلف و متفاوتی برای خرید کردن دارند. این مقاله برای خریدن کفش‌های جدید قابل استفاده است اگرچه بیشتر مردم به این موضوع فکر نمی‌کنند.

کفش‌هایی که شما می‌پوشید اثر قابل توجهی بر چگونگی نگاه و احساس شما دارد.

استفاده از این نکات مهم در این مقاله به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر ویژگی‌های ظاهری کفش باید به نحوه‌ی محافظت کردن و آسیب نرساندن به پاها توجه کرد. و همیشه کفش‌هایی بپوشید که از بدن ما پشتیبانی کند.

بهترین کفش نوجوانان

۹ نکته مهم خرید کفش ورزشی برای نوجوانان

۱- چه چیزی باعث خوب بودن کفش‌های دو می‌شود؟

کفش‌های کلاسیکِ دوندگی شما را از لغزیدن حفظ می‌کنند چون کشش و ساپورت خوبی دارند. به دنبال کفش‌هایی باشید که پاشنه ضخیم (برای مهار کردن ضربه هنگام دویدن) دارند.

هنگامی که کفش‌تان لایه های زیرین نرم و انعطاف‌پذیری داشته باشد، هنگام دویدن از آسیب رسیدن به پا مخصوصا مچ پا جلوگیری می‌کند. همچنین یک کفش خوب برای دویدن باید انحنای متناسب با قوس کف پایتان داشته باشد.

کفش تونینگ

۲- آیا کفش‌های تونینگ کارایی دارند؟

شاید شما هم به خاطر تبلیغات کفش‌های تونینگ، یک جفت از آنها را خریده باشید. منظورمان از کفش‌های تونینگ (toning shoes) همان کفش‌هایی است که مخصوص پیاده روی طراحی ساخته شده اند و ادعا می‌شود با آنها می‌توانید کالری بیشتری بسوزانید، همین‌طور در تبلیغات آنها گفته می‌شود که با پوشیدن کفش‌های خصوص پیاده روی فشار کمتری به مفاصل‌تان وارد می‌شود.

البته هنوز هیچ تحقیق و پژوهشی مزایای استفاده از این کفش‌ها را تایید نکرده است و حتی ممکن است باعث ایجاد درد در پا و پاشنه، ایجاد زخم و یا التهاب کف پا بشود. بهترین راه برای افزایش سوزاندن کالری این است که روزانه یک ساعت پیاده روی یا ورزش کنید.

۳- کفش‌های محکم مخصوص گردش و طبیعت گردی

اگر می‌خواهید آخر هفته با دوستان‌تان به کوه یا جنگل بروید، به جای کتانی‌های اسپرت، بهتر است کفش‌های کوهنوردی بپوشید. یک جفت از آنها که گشاد و محکم هستند بخرید. شما کفشی می‌خواهید که مچ پایتان را حفظ کند و این کفش‌ها در اطراف پاشنه و مچ پا لایه‌های بادی دارند به طوری که هنگام بالا و پایین رفتن از کوه و تپه مانند ضربه گیر  عمل می‌کنند و پایتان هیچ آسیبی نمی‌بیند.

۴- کفش‌های چندمنظوره ورزشی برای باشگاه

هنگامی که در باشگاه هستید به یک جفت کفش نیاز دارید که بتوانید با آن طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها و حرکات ورزشی را به راحتی انجام دهید. از ایروبیک گرفته تا وزنه برداری. یک جفت کفش همه منظوره (Cross-Training). این کفش‌ها برای بسیاری از ورزش‌های محبوب و تمرینات کارایی دارند و داشتن‌شان برای رفتن به  باشگاه یک اصل مهم است.

کفش ایروبیک

۵- کفش رقص و ایروبیک

برای رفتن به یک کلاس رقص یا کلاس ایروبیکی که از رقص الهام گرفته مانند زومبا مناسب است. با کمال تعجب کفش های دو و دیگر کفش‌های ورزشی و باشگاهی انتخاب خوبی برای این ورزش نیست. آن ها ممکن است به دلیل انعطاف ناپذیری مناسب باعث چنگ شدن و گرفتگی عضلات پا بشوند و منجر به درد زانو و مچ پا بشوند. کفش‌های ورزشی رقص امن‌تر هستند. چرا که آنها به شما اجازه‌ی حرکت‌های نرم می‌دهد و بسیار انعطاف پذیر هستند.
این کفش ها همانند کفش‌های چند منظوره هستند ولی نرم‌تر و صاف‌تر.

۶- کفش‌های مخصوص فوتبال روی چمن

اگر در حال بازی در یک زمین فوتبالی چمن باشید که زمینش نرم و یا مرطوب و گل آلود باشد این کفش ها به کمک شما می‌آیند. برآمدگی های پلاستیکی کوچکی که در زیر این کفش‌ها وجود دارد، مانع لغزیدن و افتادن شما می‌شود. کفش های ورزشی میخ دار برای بسیاری از ورزش ها مثل بیسبال یا ورزش‌های میدانی وجود دارد. بهترین ویژگی این کفش‌ها این است که مچ پا آزادانه می‌تواند حرکت کند.

۷- کفش بسکتبال برای بازی‌های سالنی

شما می‌توانید این کفش‌ها را در ورزش‌های سالنی بپوشید تا از صدمه رسیدن به مچ پایتان جلوگیری شود. کفش بسکتبال طوری طراحی شده است که در حرکات سریع از سمتی به سمت دیگر و حرکات پا و بدن بهتر از کفش‌های دیگر از پا محافظت می‌کند. این کفش‌ها از مچ پا محافظت می‌کند و دو طرفش سفت و محکم است؛ برای کنترل بدن در حرکات سریع.

خرید کفش جدید

۸- کفش را کی باید تعویض کنیم؟

نشانه‌ای که با آن می‌توان گفت به کفش جدید نیاز داریم یا نه، نشانه خوردگی کفش است. اگر کف کفش‌ها از دو طرف یا وسط خورده شود، باید جایگزین کنیم. برای خرید کفش نو بعد از ظهر بروید، چرا که پاها به علت گرانش تورم می‌کند. هنگام خرید اگر کفش اندازه پایتان بود، به این هم فکر کنید که برای فعالیتی که قرار است با آن بکنید نیز مناسب باشد.

۹- آیا کفش‌های تخت، صندل‌ها و دمپایی‌ها برای پاهای شما مضر است؟

اگر که بخواهید بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه راه بروید باید آنها را از قلم بیندازید چون که پشتیبانی و محافظت از پایشان صفر است. بهترین کفش برای راه رفتن کفش های سبک وزن و انعطاف پذیر است که انگشتان پا راحت باشند.

بهترین کفش دویدن

بهترین کفش دویدن مطابق با توصیه های پزشکی

می‌گویند اگر کفشی اندازه پایتان باشد آن را انتخاب کنید و بپوشید. اما تنها اندازه بودن برای انتخاب کفش مخصوص دویدن کافی نیست و پیدا کردن کفش اندازه پاهایتان تنها یک معیار از معیارهای انتخاب کفش است.

پا ساختار پیچیده ای دارد و نیاز های پا به چند فاکتور بستگی دارد: بسته به نوع پا، مسافتی که قرار است بپیمایید، نیاز هایی که پا هنگام راه رفتن دارد.

دکتر Abhishek Kini جراح ارتوپد درباره انتخاب کفش مناسب برای دویدن می‌گوید:

مهمترین عامل برای انتخاب کفش باید راحتی آن باشد. از زمانی که کفش را می‌پوشید تا زمانی که آن را در می‌آورید. عامل مهم بعدی نحوه و الگوی طبیعی دویدن شماست.

شما توسط قسمت پرونشین راه می‌روید. قسمتی که وقتی راه می‌روید یا می‌دوید پایتان با زمین تماس پیدا می‌کند. انتخاب کفش وابسته به نوع پا است زمانی که درباره‌ی انواع پا سخن می‌گوییم آیا می‌دانید که قوس کف پای هرکدام از ما این نوع‌های مختلف را مشخص می‌کند؟

۳ نوع اصلی قوس پا عبارت اند از:

 • قوس زیاد پا
 • قوس طبیعی پا
 • قوس تخت پا (کف پای صاف)

بر این اساس دکتر kini به ما می‌گوید که دنبال چه نوع کفشی برای دویدن باشیم:

قوس زیاد پا:

دونده هایی که قوس کف پایشان زیاد است معمولا پاهای انعطاف ناپذیر و سفت و سختی دارند. آنها برای اینکه از فشار آمدن به روی نقطه خاصی جلوگیری کنند باید از کفش‌هایی استفاده کنند که پا را محدود نکند و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد.

قوس طبیعی پا:

این دوندگان می توانند به راحتی اغلب انواع کفش های دوندگی را انتخاب کنند. بیشتر باید دنبال راحتی کلی پایتان باشید.

کف پای صاف:

افرادی که کف پای صاف دارند باید از کفش‌هایی استفاده کنند که زیرسازی سفت داشته باشد و لایه های زیرین کف پا سفت و سخت باشد تا بتوانند حرکت پایشان را کنترل کنند.

هنوز مطمئن نیستید که چه نوع قوس پایی دارید؟

در اینجا با یک آزمایش ساده توسط دکتر kini متوجه خواهید شد:

 • ابتدا پای خود را مرطوب کنید.
 • سپس پایتان را روی یک کاغذ سفید بگذارید.
 • پاهایتان را بردارید و به شکل رد پای خود با دقت نگاه کنید.

قوس پا

موارد قابل توجه دیگر:

امروز کفش‌هایی را بر اساس نوع دویدن که شما انجام خواهید داد در بازار ارائه شده است. کفش‌هایی که برای دویدن در فضای باز استفاده می‌شود با کفش‌هایی که در باشگاه استفاده خواهد شد تفاوت دارند. دوندگان ماراتون طیف وسیع و مختلفی برای انتخاب کفش دارند. انتخاب‌تان باید با توجه به نیازتان باشد. درباره کفش‌های مناسب برای مسیرهای مختلف بیشتر بخوانید.

بسیاری از دوندگان توصیه می‌کنند وقتی برای خرید کفش می‌روید باید به اندازه ی نیمی از ناخن انگشت شست پا بین نوک کفش و انگشت شست فضای خالی وجود داشته باشد. برای این که وقتی شما می‌دوید پاهایتان کمی متورم می‌شود و این فضای خالی مانع از گرفتگی پا می‌شود.

حالا کمی بهتر از قبل کفش مناسب دویدن را می‌شناسید و می‌توانید انتخاب عاقلانه‌ای داشته باشید. به یاد داشته باشید که کفش نامناسب نه تنها کارایی نخواهد داشت، بلکه باعث خستگی پا، تاول زدن و صدمات دیگر می‌شود.

کفش کودک نوپا

چگونه برای کودک نوپا کفش مناسب انتخاب کنیم؟

بیشتر کودکان از همان سال اول تولدشان راه رفتن را یاد می‌گیرند؛ هر چند برخی چند ماه زودتر یا چند ماه دیرتر.

زمانی که کودک شما برای اولین بار شروع به راه رفتن می‌کند ممکن است این سوال را از خود بپرسید که فرزندم باید چه کفشی بپوشد؟

کودک در حال رشد مدام کفش‌های جدیدی نیاز دارد و پرسش‌های زیادی برایتان پیش خواهد آمد. موقع خرید کفش برای فرزندتان باید این سوالات را از خودتان بپرسید:

❔ کفش مناسب چه نوع کفشی است؟
❔ کفش باید از چه موادی ساخته شده باشد؟
❔ برای سن کودک من چه نوع کفشی مناسب است؟

کفش مناسب

توجه به طول و عرض و عمق کفش که مناسب کودک باشد. نامناسب بودن و اندازه نبودن کفش کودکان باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل درد پا، فرو رفتن ناخن در انگشت پا، ایجاد انگشت‌های چکشی شکل، پینه بستن و سایر مشکلات می‌شود.

 • پای کودکان در حال رشد هر ۳ تا ۴ ماه نیاز به کفش‌های جدیدی دارد.
 • اغلب کودکان زیر ۱۶ ماه هر ۲ ماه، یک و نیم سایز پایشان بزرگ می‌شود.
 • از ۱۶ تا ۲۴ ماهگی هر ۳ ماه یک و نیم سایز بزرگ می‌شود.
 • از ۲۴ تا ۳۶ ماهگی هر ۴ ماه تقریبا یک و نیم سایز بزرگ می‌شود.
 • از ۳ سالگی به بعد هر ۴ تا ۶ ماه یک و نیم سایز بزرگ می‌شود.

توجه داشته باشید کفشی که می‌خرید از همان اول برای کودک راحت باشد. اگر کفش جدید اذیت کند به این معنی است که به درستی طراحی نشده اند و یا برای کودکتان مناسب نیست.

اجزای کفش

کفش از ۴ بخش تشکیل شده است:

قسمت بالایی و رویه، کفی کفش، قسمت بیرونی و قسمت پاشنه

 • قسمت بالایی
  قسمت بالایی کفش باید از چرم، کتان و یا از مواد نو ساخته شده باشد.  چون پای کودکان به شدت عرق می‌کند باید قسمت بالای کفش از مواد قابل تنفس ساخته شود. چرم و مواد خوب این اجازه را به پا می‌دهد که پا نفس بکشد و عرق نکند. برای کفش کودک از موادی مانند پلاستیک که دست ساز انسان است اجتناب کنید.
 • کفی کفش
  اطمینان حاصل کنید که کفی کفش از مواد جاذب ساخته شده باشد. اکثر کودکان به قوس خاصی در کفش نیاز ندارند همه ی کودکان نوپا و کمتر از ۱۶ ماه پای صافی دارند. قوس پا تا سن ۶ تا ۸ سالگی ایجاد می‌شود.
 • قسمت بیرونی
  قسمت بیرونی کفش باید کشش، زیر سازی و انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد. بعضی مواد رویه که بسیار چسبناک و ضخیم هستند پای بچه در آن راحت نمی‌شود و باعث زمین خوردن کودکان می‌شود.
 • پاشنه
  کودکان نوپا نیازی به کفش های پاشنه دار ندارند، اگر کف کفش‌ها تخت باشد کودک آسانتر می‌تواند شروع به راه رفتن کند.
  کودکان بزرگتر می‌توانند کفش‌های پاشنه دار بپوشند اما نباید پاشنه کفش شان بیشتر از ۱ اینچ باشد. کفش پاشنه بلند باعث می‌شود که پا به طرف جلو بلغزد و دچار گرفتگی عضله پا درون کفش شود.

کفش مناسب سن کودکان

کودکانی که چهار دست و پا راه می روند نیازی به کفش ندارند. آنها فقط به پاپوش و جوراب های گرم و نرم نیاز دارند تا پاهایشان را گرم نگه دارد.

کفش به جای اینکه سفت و سخت باشد باید انعطاف پذیر باشد و مطابق پای نوزاد شکل بگیرد. کودک اگر در یک محیط حفاظت شده مانند خانه باشد می‌تواند پابرهنه باشد.

کفش کودکان نوپا

کفش کودکان نوپا حدود ۹ ماه تا  ۳ سال باید به پا اجازه‌ی تنفس دهد و نباید از مواد مصنوعی باشد.

برای کودکان ۹ تا ۱۸ ماه انتخاب کفش های high _ top (کفش هایی که مچ پا را می پوشانند مثل کفش بسکتبال) بهتر از کفش های آکسفورد و کفش تنیس است که مچ پا را نمی‌پوشانند.

کفش سبک وزن انتخاب کنید چون کودکان زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنند و انرژی زیادی برای راه رفتن می‌گذارند.

کفش کودکانی که به مدرسه می‌روند

سبک و استایل و کفش مناسب برای کودکانی که به مدرسه می‌روند بسیار مهم است. آنها در این سن می‌توانند چند گزینه را انتخاب کنند از جمله کفش‌های ورزشی، صندل، کفش‌های پیاده روی و غیره.

اگر شما برای فرزندتان که دچار مشکلات پا از قبیل پینه، زخم، فرپ رفتن ناخن در انگشت پا و… است می‌خواهید کفش بگیرید و مشکلات زیادی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات پای کودکان

در طول چند سال اول پاهای فرزند شما در حال رشد و شکل گرفتن است. در این زمان مشکلاتی مثل کف پای صاف یا قوس زیاد ممکن است پیش آید. معمولا هم درمان خاصی نیاز نیست ولی اگر شدید باشد و این مشکل با علائم دیگر همراه باشد کودکتان را برای معاینه نزد پزشک ببرید.

راهنمای کامل انتخاب کفش کودک

راهنمای کامل خرید کفش برای کودک

کفشی که شما برای کودک‌تان انتخاب می‌کنید ممکن است سلامتی کلی کودک‌تان را تحت تاثیر قرار دهد. کفش بر تعادل و تنظیم آن نقش بسزایی دارد و کفشی که نامناسب باشد می‌تواند منجر به مشکلات مادام العمر شود.

بعد از مطالعه این راهنما دفعه ی بعد که به خرید بروید به راحتی می‌توانید برای کودکتان کفش مناسبش بخرید.

۱- انتخاب یک فروشگاه کفش که پرسنل آنجا به شما در خرید کمک کند: برای خرید کفش کودکان باید به فروشگاه مخصوص کفش کودکان که کارکنان آگاه و با تجربه داشته باشد بروید.

راهنمای خرید کفش کودک

۲- فروشنده پای کودکتان را اندازه گیری کند: هنگام اندازه گیری کودک باید صاف بایستید و جوراب داشته باشد و این به شما کمک می‌کند که از راحتی و مناسب بودن آن مطمئن شوید.

راهنمای خرید کفش کودک

۳- چک کردن: بررسی کنید تا مطمئن شوید که حدود ۱/۵  تا ۲ سانتی متر بین بلندترین انگشت و جلوی کفش فضای خالی وجود داشته باشد. این فضا اجازه می‌دهد تا انگشتان پا راحتی، استحکام و پایداری بیشتری داشته باشند.

اندازه کفش کودک

۴- جلوی کفش را فشار دهید: با فشار دادن نباید قسمت بالای پا تنگ باشد و باید فضایی برای حرکت دادن پا باشد.

اندازه کفش کودک

۵- انگشت خود را بین پشت کفش و پای فرزندتان قرار دهید: انگشت شما باید به پاشنه کودک و پشت کفش بچسبد و فاصله‌ی اضافی نباشد. در این صورت کفش اندازه و مناسب است.

 • تماس و اصطکاک بین پشت کفش و پاشنه‌ی کودک در طول زمان باعث ایجاد تاول می‌شود. و اگر پشت کفش خیلی آزاد باشد این احتمال وجود دارد که در طول پوشیدن و راه رفتن مشکلات غیر قابل جبران پیش آید.
 • پشت کفش اطراف مچ پا و پاشنه باید محکم و ترجیحا از جنس پلاستیک مرغوب باشد چون مواد نرم‌تر شکسته می‌شوند و مچ پای کودک را به خوبی نمی‌تواند حفظ کند.

کفش مناسب کودک

۶- انعطاف پذیری مچ پای کودکان به هر سمتی: اگر قسمت مچ پای کفش با پای کودک تماس داشته باشد باعث ایجاد تاول، پینه بستن و باعث ایجاد یا تشدید جراحت پا می‌شود. پس نباید پا  با کناره های کفش تماس داشته باشد.

اصطکاک و تماس در کفشی که بیش از حد برای پا و مچ پای کودک‌تان بزرگ باشد  اتفاق می‌افتد.

کفش مناسب کودک

۷- قسمت های بیرونی کفش کودکتان را فشار دهید: تا انگشت کوچک پایش را حس کنید. باید طوری باشد که احساس نکنید انگشت پایش در دیواره کفش فشرده می‌شود و اگر فشرده شود یعنی کفش بیش از اندازه کوچک است.

قوس کفش کودک

۸- داخل کفش انحنا وجود داشته باشد: در قسمت گودی زیر پا در کفش بایستی انحنا وجود داشته باشد. شیب این انحنا بایستی از قسمت انگشت بزرگ پای کودک شروع شده باشد.

راهنمای انتخاب کفش مناسب برای دویدن

دویدن و انجام ورزش و نرمش‌های روزانه برای بدن انسان ضروری و امری بسیار حیاتی و مهم می‌باشد. اما اگر حرکات اشتباه انجام شود مسلماً خسارات جبران ناپذیری در کوتاه مدت و دراز مدت برای بدن فرد پیش خواهد آمد.

یکی از عمده ترین ورزش‌هایی که افراد قبل از هر چیزی به آن روی می‌آورند، دویدن است. اما اگر همین دویدن ساده را درست انجام ندهید مسلماً دچار عوارضی چون سائیدگی زانو، گرفتگی کشاله ران، کمردرد و مشکلات تنفسی خواهید شد. یکی از مهمترین فاکتورهای لازم ، انتخاب کفش مناسب برای دویدن است. در این مطلب از کفشینو همراه ما باشید تا در انتخاب کفش مناسب برای دویدن راهنمای شما باشیم.

در انتخاب و خرید کفش برای دویدن باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

مسیر دویدن خود را مشخص کنید.

کفش دویدن در مسیر هموار

 • مسیر هموار و آسفالته:

اگر قصد دارید در مسیری آسفالته مانند پارک‌ها یا پیاده‌روها بدوید، کفش‌های کتانی پاشنه دار با کفی نازکتر و دارای عاجهای موازی بسیار مناسب خواهد بود.

کفش دویدن در مسیر ناهموار

 • مسیر ناهموار و خاکی:

چنانچه قصد دویدن در جاده های خاکی و ناهمواری مانند ساحل دریا، کوه پایه، مسیرهای جنگلی و… را دارید از کفش‌های کتانی دارای کفی یک دست استفاده نمایید. اغلب این نوع کفش در قسمت کفی ضخیم تر از نوع پاشنه دار بوده و عاج‌های زیر کفش بصورت نقاط برجسته و غیر موازی میباشد. در این صورت اگر در هنگام دویدن در چاله یا روی سنگی پا بگذارید، بدلیل دارا بودن انعطاف بالا تا حد زیادی از پای شما محافظت خواهد کرد.

میزان فاصله مسیر را مشخص کنید.

اگر جز دوندگان روزانه و عادی هستید و نهایتاً کمتر از ۵ کیلومتر را می‌دوید، می‌توانید از کفش‌های ارزان‌تر استفاده نمایید. اما چنانچه دونده حرفه‌ای هستید و مسیری طولانی‌تری را نیز می‌پیمایید استفاده از کفش‌های مرغوب که دارای کفی‌های هوشمند، طراحی طبی و مجاری‌های تهویه هوا هستند، استفاده کنید. ذکر این نکته ضروریست که یک کفش هر مقدار هم گرانقیمت و استاندارد باشد، باید در نظر داشته باشیم که از مواد شیمیایی ساخته شده است. لذا اگر پای شخص بیش از حد در کفش بماند و با آن پیاده روی کند یا بدود، دمای داخل کفش بالا رفته و احتمال آزاد شدن مواد سمی نیز افزایش می یابد. پس دانستن اینکه چقدر قرار است بدوید مهم است.

شماره صحیح پای خود را بدانید.

اگر شماره پای خود را به نسبت یک کفش مجلسی سنجیده اید، بهتر است در حین انتخاب و خرید یک کفش کتانی در آن تجدید نظر کنید. چرا که اغلب قالب ساخت کفش‌های اسپورت با کفش‌های مجلسی تفاوت دارد. صرفاً به‌خاطر ظاهر زیبای یک کفش پای خود را به‌زور در آن جا ندهید. چرا که تنگ بودن کفش باعث فشار بیش از اندازه به مفاصل انگشتان و مچ پا شده و در کوتاه مدت دچار آرتروز یا سائیدگی خواهید شد.

همچنین بخاطر بزرگ بودن کفش برای پای شما، با کوچک‌ترین لنگ زدن ممکن است مچ پایتان پیچ خورده و برای همیشه از دویدن محروم شوید.

امیدواریم این پست از وبلاگ کفشینو در انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن روزانه به شما کمک نماید.