راهنمای انتخاب کفش مناسب برای دویدن

دویدن و انجام ورزش و نرمش‌های روزانه برای بدن انسان ضروری و امری بسیار حیاتی و مهم می‌باشد. اما اگر حرکات اشتباه انجام شود مسلماً خسارات جبران ناپذیری در کوتاه مدت و دراز مدت برای بدن فرد پیش خواهد آمد.

یکی از عمده ترین ورزش‌هایی که افراد قبل از هر چیزی به آن روی می‌آورند، دویدن است. اما اگر همین دویدن ساده را درست انجام ندهید مسلماً دچار عوارضی چون سائیدگی زانو، گرفتگی کشاله ران، کمردرد و مشکلات تنفسی خواهید شد. یکی از مهمترین فاکتورهای لازم ، انتخاب کفش مناسب برای دویدن است. در این مطلب از کفشینو همراه ما باشید تا در انتخاب کفش مناسب برای دویدن راهنمای شما باشیم.

در انتخاب و خرید کفش برای دویدن باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

مسیر دویدن خود را مشخص کنید.

کفش دویدن در مسیر هموار

  • مسیر هموار و آسفالته:

اگر قصد دارید در مسیری آسفالته مانند پارک‌ها یا پیاده‌روها بدوید، کفش‌های کتانی پاشنه دار با کفی نازکتر و دارای عاجهای موازی بسیار مناسب خواهد بود.

کفش دویدن در مسیر ناهموار

  • مسیر ناهموار و خاکی:

چنانچه قصد دویدن در جاده های خاکی و ناهمواری مانند ساحل دریا، کوه پایه، مسیرهای جنگلی و… را دارید از کفش‌های کتانی دارای کفی یک دست استفاده نمایید. اغلب این نوع کفش در قسمت کفی ضخیم تر از نوع پاشنه دار بوده و عاج‌های زیر کفش بصورت نقاط برجسته و غیر موازی میباشد. در این صورت اگر در هنگام دویدن در چاله یا روی سنگی پا بگذارید، بدلیل دارا بودن انعطاف بالا تا حد زیادی از پای شما محافظت خواهد کرد.

میزان فاصله مسیر را مشخص کنید.

اگر جز دوندگان روزانه و عادی هستید و نهایتاً کمتر از ۵ کیلومتر را می‌دوید، می‌توانید از کفش‌های ارزان‌تر استفاده نمایید. اما چنانچه دونده حرفه‌ای هستید و مسیری طولانی‌تری را نیز می‌پیمایید استفاده از کفش‌های مرغوب که دارای کفی‌های هوشمند، طراحی طبی و مجاری‌های تهویه هوا هستند، استفاده کنید. ذکر این نکته ضروریست که یک کفش هر مقدار هم گرانقیمت و استاندارد باشد، باید در نظر داشته باشیم که از مواد شیمیایی ساخته شده است. لذا اگر پای شخص بیش از حد در کفش بماند و با آن پیاده روی کند یا بدود، دمای داخل کفش بالا رفته و احتمال آزاد شدن مواد سمی نیز افزایش می یابد. پس دانستن اینکه چقدر قرار است بدوید مهم است.

شماره صحیح پای خود را بدانید.

اگر شماره پای خود را به نسبت یک کفش مجلسی سنجیده اید، بهتر است در حین انتخاب و خرید یک کفش کتانی در آن تجدید نظر کنید. چرا که اغلب قالب ساخت کفش‌های اسپورت با کفش‌های مجلسی تفاوت دارد. صرفاً به‌خاطر ظاهر زیبای یک کفش پای خود را به‌زور در آن جا ندهید. چرا که تنگ بودن کفش باعث فشار بیش از اندازه به مفاصل انگشتان و مچ پا شده و در کوتاه مدت دچار آرتروز یا سائیدگی خواهید شد.

همچنین بخاطر بزرگ بودن کفش برای پای شما، با کوچک‌ترین لنگ زدن ممکن است مچ پایتان پیچ خورده و برای همیشه از دویدن محروم شوید.

امیدواریم این پست از وبلاگ کفشینو در انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن روزانه به شما کمک نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *