۹ نکته مهم خرید کفش ورزشی برای نوجوانان

بهترین کفش نوجوانان

۱- چه چیزی باعث خوب بودن کفش‌های دو می‌شود؟

کفش‌های کلاسیکِ دوندگی شما را از لغزیدن حفظ می‌کنند چون کشش و ساپورت خوبی دارند. به دنبال کفش‌هایی باشید که پاشنه ضخیم (برای مهار کردن ضربه هنگام دویدن) دارند.

هنگامی که کفش‌تان لایه های زیرین نرم و انعطاف‌پذیری داشته باشد، هنگام دویدن از آسیب رسیدن به پا مخصوصا مچ پا جلوگیری می‌کند. همچنین یک کفش خوب برای دویدن باید انحنای متناسب با قوس کف پایتان داشته باشد.

کفش تونینگ

۲- آیا کفش‌های تونینگ کارایی دارند؟

شاید شما هم به خاطر تبلیغات کفش‌های تونینگ، یک جفت از آنها را خریده باشید. منظورمان از کفش‌های تونینگ (toning shoes) همان کفش‌هایی است که مخصوص پیاده روی طراحی ساخته شده اند و ادعا می‌شود با آنها می‌توانید کالری بیشتری بسوزانید، همین‌طور در تبلیغات آنها گفته می‌شود که با پوشیدن کفش‌های خصوص پیاده روی فشار کمتری به مفاصل‌تان وارد می‌شود.

البته هنوز هیچ تحقیق و پژوهشی مزایای استفاده از این کفش‌ها را تایید نکرده است و حتی ممکن است باعث ایجاد درد در پا و پاشنه، ایجاد زخم و یا التهاب کف پا بشود. بهترین راه برای افزایش سوزاندن کالری این است که روزانه یک ساعت پیاده روی یا ورزش کنید.

۳- کفش‌های محکم مخصوص گردش و طبیعت گردی

اگر می‌خواهید آخر هفته با دوستان‌تان به کوه یا جنگل بروید، به جای کتانی‌های اسپرت، بهتر است کفش‌های کوهنوردی بپوشید. یک جفت از آنها که گشاد و محکم هستند بخرید. شما کفشی می‌خواهید که مچ پایتان را حفظ کند و این کفش‌ها در اطراف پاشنه و مچ پا لایه‌های بادی دارند به طوری که هنگام بالا و پایین رفتن از کوه و تپه مانند ضربه گیر  عمل می‌کنند و پایتان هیچ آسیبی نمی‌بیند.

۴- کفش‌های چندمنظوره ورزشی برای باشگاه

هنگامی که در باشگاه هستید به یک جفت کفش نیاز دارید که بتوانید با آن طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها و حرکات ورزشی را به راحتی انجام دهید. از ایروبیک گرفته تا وزنه برداری. یک جفت کفش همه منظوره (Cross-Training). این کفش‌ها برای بسیاری از ورزش‌های محبوب و تمرینات کارایی دارند و داشتن‌شان برای رفتن به  باشگاه یک اصل مهم است.

کفش ایروبیک

۵- کفش رقص و ایروبیک

برای رفتن به یک کلاس رقص یا کلاس ایروبیکی که از رقص الهام گرفته مانند زومبا مناسب است. با کمال تعجب کفش های دو و دیگر کفش‌های ورزشی و باشگاهی انتخاب خوبی برای این ورزش نیست. آن ها ممکن است به دلیل انعطاف ناپذیری مناسب باعث چنگ شدن و گرفتگی عضلات پا بشوند و منجر به درد زانو و مچ پا بشوند. کفش‌های ورزشی رقص امن‌تر هستند. چرا که آنها به شما اجازه‌ی حرکت‌های نرم می‌دهد و بسیار انعطاف پذیر هستند.
این کفش ها همانند کفش‌های چند منظوره هستند ولی نرم‌تر و صاف‌تر.

۶- کفش‌های مخصوص فوتبال روی چمن

اگر در حال بازی در یک زمین فوتبالی چمن باشید که زمینش نرم و یا مرطوب و گل آلود باشد این کفش ها به کمک شما می‌آیند. برآمدگی های پلاستیکی کوچکی که در زیر این کفش‌ها وجود دارد، مانع لغزیدن و افتادن شما می‌شود. کفش های ورزشی میخ دار برای بسیاری از ورزش ها مثل بیسبال یا ورزش‌های میدانی وجود دارد. بهترین ویژگی این کفش‌ها این است که مچ پا آزادانه می‌تواند حرکت کند.

۷- کفش بسکتبال برای بازی‌های سالنی

شما می‌توانید این کفش‌ها را در ورزش‌های سالنی بپوشید تا از صدمه رسیدن به مچ پایتان جلوگیری شود. کفش بسکتبال طوری طراحی شده است که در حرکات سریع از سمتی به سمت دیگر و حرکات پا و بدن بهتر از کفش‌های دیگر از پا محافظت می‌کند. این کفش‌ها از مچ پا محافظت می‌کند و دو طرفش سفت و محکم است؛ برای کنترل بدن در حرکات سریع.

خرید کفش جدید

۸- کفش را کی باید تعویض کنیم؟

نشانه‌ای که با آن می‌توان گفت به کفش جدید نیاز داریم یا نه، نشانه خوردگی کفش است. اگر کف کفش‌ها از دو طرف یا وسط خورده شود، باید جایگزین کنیم. برای خرید کفش نو بعد از ظهر بروید، چرا که پاها به علت گرانش تورم می‌کند. هنگام خرید اگر کفش اندازه پایتان بود، به این هم فکر کنید که برای فعالیتی که قرار است با آن بکنید نیز مناسب باشد.

۹- آیا کفش‌های تخت، صندل‌ها و دمپایی‌ها برای پاهای شما مضر است؟

اگر که بخواهید بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه راه بروید باید آنها را از قلم بیندازید چون که پشتیبانی و محافظت از پایشان صفر است. بهترین کفش برای راه رفتن کفش های سبک وزن و انعطاف پذیر است که انگشتان پا راحت باشند.

One thought on “۹ نکته مهم خرید کفش ورزشی برای نوجوانان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *