راهنمای عملی برای آنکه کفش نو پایتان را نزند!

کفش راحت

احتمالا همه شما با این جمله معروف در فروشگاه‌های کفش برخورد کردید، “پا بخوره یه شماره جا باز می‌کنه”، “چند روز استفاده کنی خودشو جمع می‌کنه اندازه میشه” و … از این قبیل موارد همه ما زیاد دیدیم، اما کفش نو چه بخواد جا باز کنه چه بخواد تنگ‌تر بشه، خواه و ناخواه در چند روز اول استفاده پشت و کناره‌های انگشت رو آسیب میزنه. ولی چاره چیه؟ برای اینکه کفش پا رو نزنه چیکار باید کرد؟

اجازه بدید اول بررسی کنیم که مشکل از کجاست!؟

آیا واقعاً پای شما نسبت به قبل بزرگ‌تر شده؟ یا اینکه کفشی که خریدید برای پای شما کوچیکه؟ ولی چرا وقتی کفش بزرگتر هم می‌خریم باز هم پا رو میزنه؟

درسته! هیچ کدوم از موارد بالا دلیل نمیشه کفش پا رو بزنه. اما اگر دقت کنین می‌بینید که در موارد بالا یک نکته مشترکه. و اون هم نو بودن کفش هست.

در قسمت پشت کفش معمولا قسمتی ضخیم و کلفت به شکل نیم دایره وجود داره که پاشنه گیر نامیده می‌شه. در حین تولید کفش، برای اینکه این قسمت صاف باقی بمونه و چین نخوره، معمولا از مقواهای ضخیمی داخل چرم استفاده میشه که با حرارت دادن قالب سفتی به خودش می‌گیره. اما همه می‌دونیم که بعد از مدت کوتاهی این قسمت نرم شده و دیگه اون حالت اولیه خشک رو نخواهد داشت. چون در زمان پوشیدن کفش، همیشه پاشنه پا این قسمت رو تحت فشار قرار میده و به مرور له می‌کنه.

خب چی‌کار کنیم که کفش پا رو نزنه؟

بعد از خرید کفش نو و قبل از استفاده از اون کافیه پارچه یا پنبه ای رو خیس کنید و داخل کفش یعنی در قسمت پاشنه کش پشت پا، قرار بدید. بهتره این پارچه در حالت خیس و مچاله شده به اندازه یک مشت گره کرده باشه تا تمام نواحی پشت پاشنه و کناره ها رو شامل بشه.

اجازه بدید به‌مدت حداقل ۱۲ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت در همین حالت باقی بمونه و اگر در این مدت پارچه خشک شد مجدد خیسش کنید و داخل کفش قرار بدید.

بعد از این مدت زمان خواهید دید که پشت کفش حسابی نرم شده. تا اینجا باید مشکل شما برطرف شده باشه.

اما اگه باز هم دیدین پاتون رو اذیت میکنه، پاشنه کفش رو روی یک کنج گرد مثل دسته مبل قرار بدید و با یک چکش ضربات بسیار کوچک و نرم بهش وارد کنید تا کاملا از حالت خشکی در بیاد.

در این حالت کفش دیگه پای شما رو نخواهد زد.

اگر از ناحیه جلوی پا که شامل روی انگشتها، و کناره های انگشت شصت و انگشت کوچک دچار زدگی میشین، میتونید ترفند پارچه خیس رو برای قسمت جلوی کفش هم انجام بدید.

این ترفند برای انواع پوتین سربازی و کوهنوردی، کفش خانم‌ها و کفش آقایان کاربرد داره.

One thought on “راهنمای عملی برای آنکه کفش نو پایتان را نزند!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *