۵ ویژگی مهم برای انتخاب کفشی راحت

کفش راحت

امروزه اغلب کفش های موجود در بازار برای پا راحت نیستند. انجمن پزشکی پودیاتری آمریکا (APMA) اخیرا گزارش داد که پنجاه درصد آمریکایی های ۱۸تا ۶۰ ساله از درد و ناراحتی‌های پا رنج می‌برند که بسیاری از آنها به پوشیدن کفش‌های نامناسب و زیان رسان مربوط می‌شود. ما نباید به خاطر مد بودن یک کفش پاهایمان را اذیت کنیم.

در اینجا اقدامات پیشگیرانه درست و ویژگی‌های نمایان هنگام خرید کفش برای پیدا کردن کفشی که راحت و مناسب باشد ارائه می‌دهیم که هر پایی برای سالم ماندن به آنها نیاز دارد:

انتخاب ویژگی‌های کفش راحت

۱- به دنبال کفشی باشید که طرح و سبک و ساخت ظاهری اش راحت باشد.

بعضی از کفش‌ها به خاطر سبک و مدل کفش راحت به نظر نمی‌آیند شاید هم این نوع کفش‌ها برای هرازگاهی پوشیدن خوب باشند. ویژگی کفش‌های راحت عبارت اند از:

  • فرورفتگی تاندون آشیل. فرورفتگی و نرم بودن پشت کفش، جایی که کفش و تاندون آشیل در تماس هستند. این بخش کمک می‌کند تا اصطکاک و مالش در اطراف پاشنه پا که تاندون آشیل قرار دارد کاهش یابد و از تاول و دیگر مشکلات پوستی در قسمت پاشنه جلوگیری می‌کند.
  • محافظ دور مچ پا (به اصطلاح یقه کفش). انحنایی که در اطراف کفش که قسمت مچ پا را می‌پوشاند. این بخش از کفش در دور مچ پا، مچ پا را پشتیبانی می کند و از مالش و اصطکاک جلوگیری می‌کند.
  • قسمت میانی کفی. قسمت میانی طبقه ای از کفی کفش است که به جذب ضربه و شوک کمک می‌کند تا حرکت پا کنترل شود. برای انتخاب کفش لایه میانی بسیار مهم است که باید متناسب پایتان باشد.
  • سرپنجه مناسب کفش. سرپنجه کفش قسمتی از کفش است که جایگاه انگشت های پاهایتان است. پوشیدن کفش هایی که سرپنجه ی خیلی کوچکی دارند باعث صدمه رسیدن به انگشتان پا مانند پینه بستن و زخم های دیگر می‌شود.

کفش راحت

۲- کفشی را انتخاب کنید که انعطاف پذیر باشد.

برای راحتی، انعطاف پذیری کفش اصل مهمی است، به خصوص در پیاده روی و آهسته دویدن بسیار موثر است. کفش‌های مخصوص دویدن باید طوری باشند که وزن و نیروی قدم در دویدن را ساپورت کند.

  • تست انعطاف پذیری کفش با خم کردن کفش به سمت بالا. کفش باید به سادگی خم شود و انعطاف پذیر باشد طوری که پنجه پا راحت خم شود، اما نه در قوس وسط پا. (کفش خیلی انعطاف پذیر نیز می‌تواند باعث التهاب غلاف کف پایی و پاشنه پا شود.)

۳- کفش های سبک وزن انتخاب کنید.

کفش هایی که سنگین هستند، برای حرکت دادن پاها انرژی زیادی می‌طلبند و از موادی ساخته شده اند که پا در آن زیاد راحت نیست. کفش‌های سنگین تر تمایل کمتری به انعطاف‌پذیری دارند در نتیجه می‌تواند گام های طبیعی شما را فرونشاند.

  • کفش هایی که از مواد سبک وزن ساخته شوند برای پیاده روی بسیار مناسب و مفید است. و برای پوشیدن در هوای گرم و خشک مناسب است چون این قبیل مواد اجازه می‌دهد پاهایتان به راحتی نفس بکشند.

کفش راحت

۴- کفش‌هایی با پاشنه‌های کوچک و پهن را انتخاب کنید.

داشتن کفش با پاشنه‌هایی عریض و کم ارتفاع می‌تواند از مچ پا و پاشنه ی پا محافظت بیشتری نسبت به کفش های پاشنه بلند بکند. اگر ارتفاع پاشنه کفش بیش از ۵ سانت باشد مچ پا در معرض خطر قرار می‌گیرد.

  • هر چقدر شیب کفش بیشتر شود فشار روی پا و مچ پا نیز زیاد می‌شود و منجر به صدمات جبران ناپذیری می‌شود.

کفش راحت

۵- کفشی را انتخاب کنید که زیرسازی خوبی داشته باشد.

انواع زیرسازی ها با توجه به نوع کفش متفاوت خواهد بود. برای مثال دونده‌ها بیشتر روی جلوی پا فرود می‌آیند. بنابراین هنگام دویدن در مسافت‌های طولانی، به کفشی نیاز دارند که لایه بیشتری در قسمت سینه پا داشته باشد. در حالی که کفش‌های پیاده روی باید لایه سخت تری برای حمایت از پاشنه داشته باشند.

دوندگان با هر قدمی که بر می‌دارند سه برابر وزن بدن‌شان روی زمین فشار وارد می‌کنند. در حالی که کفش‌های پیاده‌روی فقط یک و نیم برابر وزن بدن به زمین ضربه می‌زنند. کفش‌های ورزشی نسبت به کفش‌های پیاده‌روی به زیر‌سازی بیشتری در قسمت پاشنه و نوک پا نیاز دارند. کفش های پیاده روی به زیر‌سازی کمتری به ویژه در قسمت نوک پا نیاز دارند زیرا زیر‌سازی اضافی وزن بیشتری را به کفش اضافه می‌کند. برای اینکه پاها بعد از ضربه زیاد روی زمین احساس خستگی نکنند، زیرسازی مناسب در این کفش‌ها مهم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *