چگونه برای کودک نوپا کفش مناسب انتخاب کنیم؟

کفش کودک نوپا

بیشتر کودکان از همان سال اول تولدشان راه رفتن را یاد می‌گیرند؛ هر چند برخی چند ماه زودتر یا چند ماه دیرتر.

زمانی که کودک شما برای اولین بار شروع به راه رفتن می‌کند ممکن است این سوال را از خود بپرسید که فرزندم باید چه کفشی بپوشد؟

کودک در حال رشد مدام کفش‌های جدیدی نیاز دارد و پرسش‌های زیادی برایتان پیش خواهد آمد. موقع خرید کفش برای فرزندتان باید این سوالات را از خودتان بپرسید:

❔ کفش مناسب چه نوع کفشی است؟
❔ کفش باید از چه موادی ساخته شده باشد؟
❔ برای سن کودک من چه نوع کفشی مناسب است؟

کفش مناسب

توجه به طول و عرض و عمق کفش که مناسب کودک باشد. نامناسب بودن و اندازه نبودن کفش کودکان باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل درد پا، فرو رفتن ناخن در انگشت پا، ایجاد انگشت‌های چکشی شکل، پینه بستن و سایر مشکلات می‌شود.

 • پای کودکان در حال رشد هر ۳ تا ۴ ماه نیاز به کفش‌های جدیدی دارد.
 • اغلب کودکان زیر ۱۶ ماه هر ۲ ماه، یک و نیم سایز پایشان بزرگ می‌شود.
 • از ۱۶ تا ۲۴ ماهگی هر ۳ ماه یک و نیم سایز بزرگ می‌شود.
 • از ۲۴ تا ۳۶ ماهگی هر ۴ ماه تقریبا یک و نیم سایز بزرگ می‌شود.
 • از ۳ سالگی به بعد هر ۴ تا ۶ ماه یک و نیم سایز بزرگ می‌شود.

توجه داشته باشید کفشی که می‌خرید از همان اول برای کودک راحت باشد. اگر کفش جدید اذیت کند به این معنی است که به درستی طراحی نشده اند و یا برای کودکتان مناسب نیست.

اجزای کفش

کفش از ۴ بخش تشکیل شده است:

قسمت بالایی و رویه، کفی کفش، قسمت بیرونی و قسمت پاشنه

 • قسمت بالایی
  قسمت بالایی کفش باید از چرم، کتان و یا از مواد نو ساخته شده باشد.  چون پای کودکان به شدت عرق می‌کند باید قسمت بالای کفش از مواد قابل تنفس ساخته شود. چرم و مواد خوب این اجازه را به پا می‌دهد که پا نفس بکشد و عرق نکند. برای کفش کودک از موادی مانند پلاستیک که دست ساز انسان است اجتناب کنید.
 • کفی کفش
  اطمینان حاصل کنید که کفی کفش از مواد جاذب ساخته شده باشد. اکثر کودکان به قوس خاصی در کفش نیاز ندارند همه ی کودکان نوپا و کمتر از ۱۶ ماه پای صافی دارند. قوس پا تا سن ۶ تا ۸ سالگی ایجاد می‌شود.
 • قسمت بیرونی
  قسمت بیرونی کفش باید کشش، زیر سازی و انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد. بعضی مواد رویه که بسیار چسبناک و ضخیم هستند پای بچه در آن راحت نمی‌شود و باعث زمین خوردن کودکان می‌شود.
 • پاشنه
  کودکان نوپا نیازی به کفش های پاشنه دار ندارند، اگر کف کفش‌ها تخت باشد کودک آسانتر می‌تواند شروع به راه رفتن کند.
  کودکان بزرگتر می‌توانند کفش‌های پاشنه دار بپوشند اما نباید پاشنه کفش شان بیشتر از ۱ اینچ باشد. کفش پاشنه بلند باعث می‌شود که پا به طرف جلو بلغزد و دچار گرفتگی عضله پا درون کفش شود.

کفش مناسب سن کودکان

کودکانی که چهار دست و پا راه می روند نیازی به کفش ندارند. آنها فقط به پاپوش و جوراب های گرم و نرم نیاز دارند تا پاهایشان را گرم نگه دارد.

کفش به جای اینکه سفت و سخت باشد باید انعطاف پذیر باشد و مطابق پای نوزاد شکل بگیرد. کودک اگر در یک محیط حفاظت شده مانند خانه باشد می‌تواند پابرهنه باشد.

کفش کودکان نوپا

کفش کودکان نوپا حدود ۹ ماه تا  ۳ سال باید به پا اجازه‌ی تنفس دهد و نباید از مواد مصنوعی باشد.

برای کودکان ۹ تا ۱۸ ماه انتخاب کفش های high _ top (کفش هایی که مچ پا را می پوشانند مثل کفش بسکتبال) بهتر از کفش های آکسفورد و کفش تنیس است که مچ پا را نمی‌پوشانند.

کفش سبک وزن انتخاب کنید چون کودکان زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنند و انرژی زیادی برای راه رفتن می‌گذارند.

کفش کودکانی که به مدرسه می‌روند

سبک و استایل و کفش مناسب برای کودکانی که به مدرسه می‌روند بسیار مهم است. آنها در این سن می‌توانند چند گزینه را انتخاب کنند از جمله کفش‌های ورزشی، صندل، کفش‌های پیاده روی و غیره.

اگر شما برای فرزندتان که دچار مشکلات پا از قبیل پینه، زخم، فرپ رفتن ناخن در انگشت پا و… است می‌خواهید کفش بگیرید و مشکلات زیادی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات پای کودکان

در طول چند سال اول پاهای فرزند شما در حال رشد و شکل گرفتن است. در این زمان مشکلاتی مثل کف پای صاف یا قوس زیاد ممکن است پیش آید. معمولا هم درمان خاصی نیاز نیست ولی اگر شدید باشد و این مشکل با علائم دیگر همراه باشد کودکتان را برای معاینه نزد پزشک ببرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *